Past Events

From specialized training to the latest news about public sector purchasing, contracting, inventory/asset, warehousing and supply management, CIPMM provides members with access to a broad range of events and programs.

Templates

Awards

Past Recipients

2019
Award Recipients

Project Management Award

Recipient: Fleet and Asset Management (Sustainable Fleet Procurement)
Team Members:

  • Mariam Stitou
  • Rohit Malik
  • Onika Alam
  • Daniel Cadieux
  • Samira Boumechera

Department: Global Affairs Canada

CIPMM Bursary

Recipient: Okafo EKE Ifeoma Department: University of Ottawa

Unsung Heroes Award – Grace Under Pressure (Team award)

Recipient: Team WAGE
Team Members:

  • Christine Longman
  • Kevin Rodrigues
  • Joshua Dedam
  • Sonia Danis
  • Mark Carson
  • Sonya Moreno
  • Bianca Hudon
  • Jocelyne Lahaie

Department: Global Affairs Canada


Recipient: COVID-19 Emergency Response Procurement Team
Team Members:

  • Daniel Pilon
  • Cindy Bristow
  • Michael Brunetti
  • Justin Hirsch
  • Natalie Rassi

Department: Global Affairs Canada


Recipient: CRA Contracting Division
Team Members:

  • Timothy Berg
  • Christina Eryuzlu
  • Katherine Hutton
  • Chrystal Imbeau
  • Harold Lessard
  • Tatjana Marinkovic
  • Samuel Snow
  • Paul Wren
  • Lisa MacDonald
  • Lan Mao
  • Laurence Nyirabigirimana
  • Julie Trudel
  • Val Wawrzynczak
  • Alastair Webb
  • Shawn Woods
  • Tamara Chamberlain
  • Huy Quan Do
  • Steve Gilroy
  • Marie-Claude Lepage
  • Furqana Mehkari
  • Amanda Hendrick
  • Jean-Claude Azar
  • Arkadiusz Tchorzewski
  • Michael Yaehne
  • Kevin Hailemariam
  • Karan Beaulieu
  • Henrique Carrera
  • Mark Gordon
  • Janice LaRose
  • Stephanie Riley
  • Charles Safarian
  • Henrik Schwerdtfeger
  • Tara Sprigings-Ramsey

Department: Canada Revenue Agency


Recipient: Base Logistics Procurement and Contracting Division
Team Members:

  • Brendan Carver
  • Lynda Lee
  • Darcie Rolph
  • Danielle Wickens
  • Janee Kurk
  • Dale Lind
  • Marcel Vignola
  • Michelle Hess
  • Justin Malchow
  • Kevin Lee
  • Shirley Choi
  • Janice Jorgensen
  • Dalis Hy
  • Jillian Baxter
  • Chad Sharratt
  • Celeine D’Amour
  • Geno Padovese
  • Dwayne Stewart
  • Corinne Readman
  • Veronica Hackett
  • Gina Mar

Department: Department of National Defense


Recipient: CMS Team
Team Members:

  • Gina Brewer
  • Trevor Murphy
  • Estelle Carrière
  • Chafik Abounnaaim
  • Carolina Woo
  • Joanne Steffin
  • Michelle Boyce

Department: Correctional Service of Canada


Recipient: Business Analytics Services Directorate
Team Members:

  • Claude Perras
  • Alamin Mussa
  • Zhe Lu

Department: Public Services and Procurement Canada


Recipient: COVID-19 Procurement Team – Defence and Marine Procurement Branch
Team Members:

  • Kassandra Thomas
  • Ron Dearing
  • Tristan Meilleur
  • Jean-Francois Goyette
  • Rita Brown
  • Jo-Anne Carriere
  • Adam Michalski
  • Karine Gervais
  • Kirby Dawson
  • Jason Kwan

Department: Public Services and Procurement Canada


Recipient: COVID-19 Procurement Team – Pandemic Response Sector
Team Members:

  • Amanda Assi
  • Alain Dorion
  • Michael McLaughlin
  • Claudine Paquin
  • Michel El Hajj
  • Jordan McAran-Bourque
  • Julie Buller
  • Zeljka Omerzo
  • Cathleen Almonte
  • Shannon McDonald
  • Giselle Valdez Soc
  • Christopher Longair
  • Nicolas Laflamme

Department: Public Services and Procurement Canada


Recipient: COVID-19 Procurement Team – Procurement Branch
Team Members:

  • Joe Michniewicz
  • Jeff Schmidt
  • Paul Roy
  • Anne Caron
  • Zhe Lu
  • Sebastian Podlesny
  • Jeff Moore
  • Nathalie Dagenais
  • Lesley Martin
  • Michelle Mascoll
  • Mejuine Chow
  • Natalie Gamauf
  • Cassandra Shannahan
  • Annie Moulin
  • Janice Baird
  • Andrew Denbeigh
  • Sandra Leslie

Department: Public Services and Procurement Canada


Recipient: COVID-19 Procurement Team – Regional Offices
Team Members:

  • Mony Lee
  • Sandra Leslie
  • Lesley A. Martin
  • Andrew Denbeigh
  • Ambreen Dhillon
  • Isabelle MacDonald
  • Maria Lopez
  • Stanley Chui
  • Julie Adler Brooks
  • Wayne Mack
  • Drew Fisher
  • Ngan Loi
  • Scarlett Chan
  • Hilda Lee

Department: Public Services and Procurement Canada


Recipient: COVID-19 Procurement Team – Services and Innovation Acquisitions Sector
Team Members:

  • Martin Montreuil
  • Anne Laurin
  • Chantal Clouthier
  • Patricia Carpentier
  • Jeffrey Smallwood
  • Chad Bellerdine
  • Sharon Joy
  • Kim-André Duplin-Vu
  • James MacIsaac
  • Isabelle Beach
  • Richard Goodfellow
  • Ian Potvin
  • John MacKay
  • Renee Stephen
  • Jordan
  • McAran-Bourque
  • Stephane Chevrier
  • John Hickey
  • Lindsay Pare
  • Dominic Carriere
  • Sophie Cayer
  • Michael Peterson
  • Chris Ivany
  • Christian Schou
  • Nicole Génier

Department: Public Services and Procurement Canada


Recipient: Procurement Operations Support Division
Team Members:

  • Martin Lalonde
  • Christine Bélair
  • Sylvie Tétreault
  • Alexandre Ruaud
  • Annick Clément
  • Steven Carrière-Malo
  • Ranad El-Gharib
  • Jennifer St-Clair
  • Josée Meunier
  • Arianne Charland
  • Kevin Kenaan
  • Ashley Megan Anderson Deboisbriand
  • Emeric Leon
  • Jean Thauvette
  • Clara Walker
  • Linda Lise Leblanc

Department: Public Services and Procurement Canada


Recipient: PSPC Joint Covid-19 Vaccines Negotiation Team – Legal Services
Team Members:

  • Corinne Cameron
  • Richard Casanova
  • David Covert
  • Lisa Crevier
  • Gianrico De
  • Pasquale
  • Karen Farnsworth
  • Isabelle Fortin
  • Michael Horn
  • Brian Kahane
  • Isabelle Lauzon
  • Gabrielle Madeiros Leblanc
  • Grégoire Major
  • Sheila Mann
  • François Nadeau
  • Manou Ranaivoson
  • Marie-Renée Sirois
  • Justin Roy

Department: Public Services and Procurement Canada


Recipient: PSPC Joint Covid-19 Vaccines Negotiation Team – Procurement Branch
Team Members:

  • Christa Baird
  • Antony Bastien
  • Marie-Eve Benoit
  • Nathalie Bergeron
  • Levent Ozmutlu
  • Jasmin Michaud
  • Joëlle Paquette
  • Kurt Young
  • Sharon Joy
  • Sherry Meunier
  • Eric Vettoretti
  • Suzanne Bissonnette
  • Lesley Martin
  • Andrew Denbeigh
  • Mario Dicaire
  • Jonathan Rybicki
  • Jay Lavigne
  • Frederic Hamann
  • Jake Bagshaw
  • Luthfi Dhofier

Department: Public Services and Procurement Canada


Recipient: Commercial and Consumer Products Directorate
Team Members:

  • Eric German
  • Shane Epps
  • Shelby Raven
  • Anne Migneault
  • Evelyne Bisson
  • Chantal Clouthier
  • Mélanie Mitchell
  • Manon Friesen
  • Michael Fidaoui
  • Pierre Whissell
  • Véronique Fulham
  • Kristine Jackson
  • Frédéric Fortin
  • Kimberly Bowie

Department: Public Services and Procurement Canada


Recipient: CBSA Procurement – COVID-19 Response – Protection
Team Members:

  • Erin Lapensee
  • Anik Devlin
  • Nancy Cléroux
  • Glenn Tucker
  • Leah Viau

Department: Canadian Borders Services Canada


Recipient: CBSA Procurement – Covid-19 ArriveCAN app
Team Members:

  • Alexandre Martel
  • Michel Derouin
  • Meagan Leclair

Department: Canadian Borders Services Canada


Recipient: NRC/DND Biologic Manufacturing Centre Procurement Team
Team Members NRC:

  • Simon Riendeau
  • Frédéric Lalonde
  • Cindy Romain
  • Luc Béliveau
  • Élizabeth Pitre
  • Jean-Pierre Fontaine
  • Adeline Balez
  • Julie Morin
  • Yves Jobin

Team Members DND:

  • Paul Hewitt
  • Neka Okafo Eke
  • Aleksey Syedin
  • Meghan Ryan

Department: Natural Research Council Canada

Unsung Heroes Award – Grace Under Pressure (Individual award)

Recipient: Joelle Paquette
Department: Public Services and Procurement Canada


Recipient: Othman Msefer
Department: Public Services and Procurement Canada


Recipient: Deanne Ferguson
Department: Department of National Defense


Recipient: Sebastien Lippe
Department: Public Services and Procurement Canada


Recipient: Stephanie Stocker
Department: Public Services and Procurement Canada

Community Builder Award

Recipient: Valier Lepage
Department: CANADA BORDER SERVICES AGENCY

Community Builder Award

Recipient: Abrauna (Bruno) Yakubu
Department: DEPARTMENT OF NATIONAL DEFENCE

Mission Procurement Operations – Strategic initiatives Team

Recipient: Mission Procurement Operations – Strategic initiatives Team
Department: GLOBAL AFFAIRS CANADA

David Swift Exceptional Contribution Award

Recipient: Karen O’Dell
Department: ROYAL CANADIAN MOUNTED POLICE

Gary Jeddrie Memorial Lifetime Achievement

Recipient: Beverly Charette
Department: DEPARTMENT OF NATIONAL DEFENCE

Community Builder Award

Recipient: Sonya Rawlings (Shared Services Canada)
Presenters: Vincent Robitaille (CIPMM Past President), Laura Clowater-Peters (CIPMM Awards Chair), Jonathan Moor (Canada Border Services Agency)

Excellence for Innovation Team Award

Recipient: Food Procurement Evaluation Application Team (Public Services and Procurement Canada)
Presenters: Vincent Robitaille (CIPMM Past President), Laura Clowaters-Peters (CIPMM Awards Chair), Jonathan Moor (Canada Border Services Agency)

Project Management Team Award

Recipient: Fleet Management Renewal Team (Canada Border Services Agency)
Presenters: Vincent Robitaille (CIPMM Past President), Jonathan Moor (Canada Border Services Agency)

Excellence for Innovation Team Award

Recipient: Enhanced PSPC Reporting on Contract Team (Public Services and Procurement Canada)
Presenters: Vincent Robitaille (CIPMM Past President), Jonathan Moor (Canada Border Services Agency)

Community Builder Team Award

Recipient: TBS Assets and Acquired Services Communities Management Office Team (Treasury Board Secretariat)
Presenters: Vincent Robitaille (CIPMM Past President), Jonathan Moor (Canada Border Services Agency)

David Swift Exceptional Contribution Award

Recipient: Jonathan Noynay (Shared Services Canada)
Presenters: Vincent Robitaille (CIPMM Past President), Jonathan Moor (Canada Border Services Agency)

2018
Award Recipients

2017
Award Recipients

2016
Award Recipients

Community Builder Award

Recipients: Richard Savill, Department of National Defence
Presenters:  Vincent Robitaille, CIPMM President

Project Management Award

Recipients: Tiger Team, Canada Border Services Agency
Presenters:  Vincent Robitaille, CIPMM President

Project Management Award


Recipients: 
Atlantic Region Procurement & Material Management Team, Royal Canadian Mounted Police
Presenters: 
Vincent Robitaille, CIPMM President & Heather MacDonald, Royal Canadian Mounted Police

Excellence for Innovation Award


Recipients: 
Mission Procurement Operations Team – Global Affairs Canada
Presenters: 
Vincent Robitaille, CIPMM President & Patricia Slaunwhite, Global Affairs Canada

Bursary

Recipient: Cody Pelletier, Department of National Defence

David Swift Exceptional Contribution Award


Recipient: Helen Tuen,Canadian Food Inspection Agency
Presenters:  Vincent Robitaille, CIPMM President & Laura Clowater-Peters, Royal Canadian Mounted Police 

 

Gary Jeddrie Memorial Lifetime Achievement Award


Recipient:Kathleen Gagné, Public Services and Procurement Canada
Presenters:  Vincent Robitaille, CIPMM President

 

Community Builder Award

Recipients: School of Procurement, Public Service and Procurement Canada

Presenters: Dan Danagher, Assistant Deputy Minister, Global Affairs Canada andVincent Robitaille, CIPMM President & Treasury Board Secretariat of Canada

Project Management Award

Recipients: PSU – FSS Conversion Team, Global Affairs Canada

Presenters: Dan Danagher, Assistant Deputy Minister, Global Affairs Canada and Vincent Robitaille, CIPMM President & Treasury Board Secretariat of Canada

Excellence for Innovation Award

Recipients: Vehicle S.O.– Global Affairs Canada

Presenters: Dan Danagher, Assistant Deputy Minister, Global Affairs Canada and Vincent Robitaille, CIPMM President & Treasury Board Secretariat of Canada

Bursary

Recipient: Zainab Feroz, University of Ottawa

Presenters: Dan Danagher, Assistant Deputy Minister, Global Affairs Canada and Vincent Robitaille, CIPMM President & Treasury Board Secretariat of Canada

David Swift Exceptional Contribution Award

Recipient: Marc Dufault, Royal Canadian Mounted Police

Bursary

Recipients: Jacob Cooke, Algonquin College
Presenters: Gabriel Cormier, Canada School for the Public Service and CIPMM President, Steve Johnston, RFP Solutions Inc., Ian Knowles, Algonquin College, Frank Brunetta, Procurement Ombudsman

Service Excellence / Best Practices (Individual)

Recipient: Barbara Winston, National Defence
Presenters: Gabriel Cormier, Canada School for the Public Service and CIPMM President, Steve Johnston, RFP Solutions Inc., Elisa Mayhew, Treasury Board of Canada Secretariat

Service Excellence / Best Practices (Group)


Recipients:
Ezra Jesso and Pierre Plante, National Defence
Presenters: Gabriel Cormier, Canada School for the Public Service and CIPMM President, Steve Johnston, RFP Solutions Inc., Elisa Mayhew, Treasury Board of Canada Secretariat

Project Management (Individual)


Recipient: Jennifer Robbins, National Defence
Presenters: Gabriel Cormier, Canada School for the Public Service and CIPMM President, Elisa Mayhew, Treasury Board of Canada Secretariat, Rosa Paliotti, Treasury Board of Canada Secretariat, Steve Johnston, RFP Solutions Inc.

Project Management (Group)


Recipient: GCSurplus Operations & IT Teams
Presenters: Rosa Paliotti, Treasury Board of Canada Secretariat, Gabriel Cormier, Canada School for the Public Service and CIPMM President, Vincent Robitaille, Public Works and Government Services Canada, Steve Johnston, RFP Solutions Inc., Elisa Mayhew, Treasury Board of Canada Secretariat

Project Management Group Award


Project: New Bridge for the St. Lawrence Corridor Procurement
Recipients: Public Works and Government Services Canada, PPP Canada, Infrastructure Canada and Justice Canada
Presenters: Rosa Paliotti, Treasury Board of Canada Secretariat, Steve Johnston, RFP Solutions Inc., Elisa Mayhew, Treasury Board of Canada Secretariat, Vincent Robitaille, Public Works and Government Services Canada, Gabriel Cormier, Canada School for the Public Service and CIPMM President

Project Management (Group)


Recipients: Elizabeth Brandon-Williams, Salwa Kassem, Scotty Phillips, Alauddin Al-Azad, National Defence
Presenters: Gabriel Cormier, Canada School for the Public Service and CIPMM President, Elisa Mayhew, Treasury Board of Canada Secretariat, Rosa Paliotti, Treasury Board of Canada Secretariat, Steve Johnston, RFP Solutions Inc.

David Swift Memorial Award

Recipient: Roger Houde, Public Works and Government Services Canada
Presenters: Steve Johnston, RFP Solutions, Rosa Paliotti, Treasury Board of Canada Secretariat, Chrissanthi Pahinis, David Swift’s widow, RFP Solutions Inc., Elisa Mayhew, Treasury Board of Canada Secretariat, Gabriel Cormier, Canada School for the Public Service and CIPMM President

Gary Jeddrie Memorial Lifetime Achievement Award


Recipient:
Serge Joanisse, Treasury Board of Canada Secretariat
Presenters: Steve Johnston, RFP Solutions Inc., Rosa Paliotti, Treasury Board of Canada Secretariat, Elisa Mayhew, Treasury Board of Canada Secretariat, Gabriel Cormier, Canada School for the Public Service and CIPMM President

2015
Award Recipients

Bursary

Recipients: Jacob Cooke, Algonquin College
Presenters: Gabriel Cormier, Canada School for the Public Service and CIPMM President, Steve Johnston, RFP Solutions Inc., Ian Knowles, Algonquin College, Frank Brunetta, Procurement Ombudsman

Service Excellence / Best Practices (Individual)

Recipient: Barbara Winston, National Defence
Presenters: Gabriel Cormier, Canada School for the Public Service and CIPMM President, Steve Johnston, RFP Solutions Inc., Elisa Mayhew, Treasury Board of Canada Secretariat

Policies & Documents

Travel and Hospitality Directive

Financial policy